Biljana Rakić, pomoćnica ministarke za brigu o porodici i demografiju, na Fakultetu za finansije, bankarstvo i reviziju stekla je zvanje master ekonomiste.
U dva mandata, od 2016. godine do 2023. godine je imenovana za člana Veća za socijalnu i dečiju zaštitu Gradske opštine Vračar.
Rešenjem Vlade Republike Srbije od 4. jula 2024. godine imenovana je za v.d. pomoćnicu ministarke u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju. Biljana je udata i majka dvoje dece.
- Kada razmišljate o svojoj ulozi pomoćnika ministra, koja su vam najvažnija pitanja i izazovi koje nastojite da rešite, i zašto?
Pre svega, zahvalna sam na prilici da budem na mestu pomoćnika ministra u Sektoru za demografiju, unutrašnje migracije i saradnju sa lokalnom samoupravom. Za mene je to jedna važna i odgovorna uloga i trudiću se da je opravdam svojim radom i zalaganjem.
Činjenica da je Republika Srbija pitanje poboljšanja demografske slike i poboljšanja nataliteta stavila među glavne prioritete, najviše govori o važnosti rada Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.
Za mene, kao pomoćnika, jedan od najvažnijih zadataka jeste da svojim radom, idejama i projektima podržimo i ojačamo porodice u svakom smislu, kako bi nam se rađalo još više dece.
To je jedini i najispravniji način da poboljšamo demografsku sliku naše Srbije i da povećamo natalitet. Napomenula bih da nismo jedina zemlja koja se bori sa ovim problemom, sa njim se suočavaju mnoge zemlje širom sveta. Borba za bolji natalitet je borba koju moramo da vodimo svi zajedno, da jedni od drugih čujemo najbolje načine, predloge i razmenimo iskustva na tom polju.
Drago mi je i što lokalne samouprave u našoj zemlji to prepoznaju i pružaju dodatnu podršku porodicama. Sa njima godinama unazad imamo sjajne projekte koji su upravo usmereni na sufinansiranje mera populacione politike i podrške u oblasti porodice i dece.
U 2024. godini Ministarstvo je izdvojilo 400 miliona dinara za tu namenu, a ova sredstva raspodeljena su na 68 lokalnih samouprava, dok je za projekte koje sprovodi civilni sektor izdvojeno 215 miliona dinara.
Cilj nam je da do 2027. godine na ovaj način podržimo sve gradove i opštine u našoj zemlji, sa osnovnim motivom da nam se širom Srbije rađa što više dece.
- Koji su najveći problemi sa kojima se suočavaju porodice u Srbiji danas, i kako mislite da bi se mogli rešiti na održiv način?
Svaka porodica se suočava sa različitim poteškoćama. Prvi problem je kasno stupanje u brak zbog teškoće u pronalaženju partnera. Mislim da je to u velikoj meri posledica napretka tehnologije i društvenih mreža – mladi ljudi su zaboravili da komuniciraju uživo, da se druže, zanemarele su se prave vrednosti, a izbor je prevelik.
Takođe, problem sa začećem postaje sve učestaliji, kao i finansijski izazovi koji su mnogima prepreka za osnivanje porodice.
Naša država godinama unazad radi na rešavanju svih ovih pitanja i nastavićemo u istom pravcu, sa još većim elanom. Sve mere koje su dosad sprovedene počele su da daju rezultate, kao što su povećanje roditeljskog dodatka, podrška majkama za kupovinu prve nekretnine, poboljšanje nivoa zdravstvene i socijalne zaštite, kao i povećanje stope zaposlenosti, naročito u kategoriji žena u reproduktivnom periodu, podrška ženama preduzetnicama itd.
Od 1. novembra, roditeljski dodatak za prvo dete iznosiće 500.000 dinara jednokratne novčane pomoći, za drugo dete 600.000 dinara, uz jednokratnu novčanu pomoć od 135.000 dinara. Roditeljski dodatak za treće dete iznosiće 2.280.000 dinara, uz jedнократну pomoć od 135.000 dinara. Dodatak za četvrto dete iznosiće 3.180.000 dinara. Dodaci za drugo, treće i četvrto dete isplaćivaće se putem jednakih mesečnih rata.
Napomenula bih i da će pravo na isplatu uvećanog roditeljskog dodatka ostvariti i sve mame koje su od početka 2024. godine donela na svet novi život.
- Kako vaša uloga utiče na svakodnevne živote porodica, i šta vas motiviše da nastavite sa radom u ovoj oblasti?
Ne bih isticala samo svoju ulogu, već ulogu svih zaposlenih u sektoru za demografiju, kao i celog Ministarstva, s obzirom na to da se ovo ministarstvo u svim svojim segmentima bavi jačanjem porodice.
Motivacija je više struka. Kao majka, želela bih da kao država pružimo punu podršku svima koji žele da se ostvare u toj ulozi, a imaju poteškoća bilo koje vrste, jer je to najlepša uloga koju čovek može da ima. Porodicu lično doživljavam kao nešto što me definiše i verujem da to treba da osećaju svi.
Deca su naša budućnost, naša snaga i bez njih nema smisla sve što radimo kao društvo i država. Oni su mi, iskreno, najveći motiv.
Volim svoju zemlju i sve ono što ona pruža i ne bih volela da kao nacija nestanemo, ali znam i verujem da to nećemo. Zato ću se truditi da svaku svoju ideju sprovedem u delo, i da učinim sve što je u mojoj moći da se u našoj Srbiji rađa sve više dece i da se šire porodice.
- Kako usklađujete poslovne i porodične obaveze?
Najvažnije je da definišemo ciljeve koje želimo da ostvarimo, a kada su oni određeni, ono što sledi je dobra organizacija. Naravno, idealno je pronaći balans između obaveza na poslu i odgovornosti i obaveza prema porodici.
- Koje su najvažnije lekcije koje ste naučili tokom svoje karijere, i kako te lekcije mogu pomoći drugima koji se bave sličnim pitanjima ili žele da doprinesu zajednici?
Kada imate privilegiju da svojim radom pomažete svojoj zemlji, mislim da nema lepše uloge. U svakom poslu, najbitnije je stalno učiti, slušati druge, usvajati nova znanja i napredovati – što znači kontinuirani rad na sebi.
Na taj način, pružate najveći doprinos svojoj zajednici.